اسلاید شو


11/8 1397

10-year-challenge
ام بی ای نیوز:
هفته گذشته چالشی از فیس بوک با عنوان how did again effect you? منتشر شده که افراد را دعوت به انتشار عکسی از 10 سال گذشته و حال حاضر می کند. در حال حاضر این چالش با نام10-year challenge شناخته می­شود که بیش از 5.2 میلیون نفر از جمله سلبریتی­ها در آن شرکت کرده ­اند. این چالش با فاصله زمانی کمی از چالش Bird Box Challengeبه وجود آمد ولی باعث نگرانی­ های بسیار از طرف کاربران شده ­است.


سوالی در ذهن مخاطبان در مورد منشا این چالش به وجود آمده ­است و متهم ردیف اول فیس بوک است. این امکان می ­رود که فیس بوک این چالش را برای تقویت برنامه تشخیص چهره به راه انداخته است. احتمال می­رود که این چیزی بیش از یک چالش است که با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


فرض کنید می­ خواهید یک الگوریتم تشخیص چهره بر اساس تغییرات سن را توسعه دهید (چهره افراد چگونه بر اساس سن تغییر می­ کند). به طور ایده­ آل نیازمند دامنه ­ای وسیع و متفاوت از اطلاعات همراه با عکس افراد هستید. اگر بدانید این عکس­ها در چه زمانی گرفته شده­اند( مثلاً 10 سال قبل) بسیار به شما کمک می ­کند.


بسیاری از افراد معتقدند از آنجایی که فیس بوک این اطلاعات را در اختیار دارد نیازمند این اطلاعات و چالش نیست و می تواند اولین عکس پروفایل را با عکس فعلی مقایسه کند اما اگر در بین دوستان و آشنایان خود دقت کنید کسانی هستند که از عکس خود برای پروفایل استفاده نمی ­کنند یا مشخص نیست که این عکس متعلق به چه زمانی است. این چالش به فیس بوک کمک می­ کند به نسخه­ ای خالص از این اطلاعات به همراه توضیحاتی درباره آن دست یابد.


بر اساس گفته Amy Webb استاد دانشگاه نیویورک این حرکت طوفانی فوق­ العاده برای آموزش ماشینی است. ایشان در حال حاضر در حال نوشتن کتابی در مورد کنترل انسان­ ها توسط هوش مصنوعی است.


فیس بوک هرگونه ارتباطی با این چالش و نفع بردن از آن را تکذیب می­کند و عنوان می­ کند این چالش توسط کاربران به راه افتاده است و یادآوری می ­کند که کاربران می­ توانند هر زمان سیستم تشخیص چهره را خاموش کنند.


در حالی که بیش از 2 میلیارد نفر روزانه صدها میلیون عکس آپلود می ­کنند نمی­توان گفت که الگوریتم تشخیص چهره از این ماجرا بهره نمی­ برد. فیس بوک چند سال است که با روش­ های مختلف از جمله تگ کردن افراد روی عکس و تشخیص عکس­ هایی که شما در آن تگ شده ­اید، حتا عکس از طرف کسانی که شما با آن­ها در ارتباط نیستید روی الگوریتم تشخیص چهره کار می­کند. به این ترتیب حتا اگر سیستم تشخیص چهره را خاموش کنید، چهره شما همچنان در پلتفرم باقی خواهد ماند.


نرم ­افزارهای این چنینی به تنهایی بسیار مفید و کاربردی هستند اما باید مراقب بود زیرا ابزار قدرتمندی برای هکرها و رهگیری است. بیشتر ما اطلاعات زیادی را بدون شناخت در مورد شبکه­ های اجتماعی و در مورد محل استفاده این اطلاعات منتشر می­ کنیم. با وجود تمام نفوذهای امنیتی و درز کردن اطلاعات از فیس بوک به نظر می­آید باید بیشتر مراقب این تکنولوژی که دولت­ ها هم هیچ قانونی برای آن ندارند باشیم.


عکسی از 10 سال گذشته

مترجم: مصطفی میر
www.forbes.com
امتیاز به این خبر:
تعداد مشاهده خبر: 242 دیدگاهها: 0 نویسنده این خبر: amirhossein

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود