اسلاید شو


12/15 1397


ام بی ای نیوز: بزرگ ترین بانک های جهان حتی از سال های گذشته نیز بزرگ تر شده اند. چین صاحب عنوان بزرگ ترین ها و اروپا صاحب عنوان بیشترین ها هستند.

یک بار دیگر، بانک های چینی جایگاه های برتر رده بندی بزرگ ترین بانک های جهان را به دست آوردند. در این راستا سرمایه بانک صنعتی و بازرگانی چین به رقم بالای 4 تریلیون دلار رسید. رشد سرمایه بخش بزرگی از داستان امسال را تشکیل می دهد؛ آستانه ورود به فهرست بزرگ ترین ها از تقزیبا 590 میلیارد دلار در سال 2017 میلادی، در سال گذشته به 627 میلیارد دلار رسید. دارایی های چند بانک در سال 2018 از آستانه 2 تریلیون دلار گذشت: گروه ING با محوریت هلند در جایگاه بیست و چهارم، بانک Toronto-Dominion کانادا در جایگاه بیست و پنجم ایستادند. در ادامه رتبه شرکت بانکداری Unicredit به رده بیست و هفتم ارتقاء یافت.با این حال، بانک های چین هنوز بر این فهرست سلطه دارند. 13 بانک چینی در فهرست بزرگ ترین بانک های جهان قرار دارند. سال 2017 این عدد به 12 بانک می رسید. حالا بانک "Everbright" چین به اندازه کافی موفق بوده است. در وضعیتی که بانک مرکزی، بانک خلق چین، برای کاهش قدرت نفوذ در سیستم مالی ابراز تمایل کرده است، سیاست های کاهنده اعتبار کمرنگ می شوند. این در شرایطی است که اقتصاد ضعیف و تنش تجاری با ایالات متحده آمریکا افزایش می یابد.

در عوض، رهبران چین - هم اکنون با تمرکز بر روی رشد اقتصادی و ثبات بازار مالی - نقدینگی را به سیستم تزریق می کنند و ترازنامه ها را گسترش می دهند. قدرت سرمایه میان چهار بانک برتر این فهرست تا دسامبر سال 2017 میلادی تقریبا 15 درصد رشد کرده است. بر اساس فرضیه های موجود، این اتفاق تا حدی به دلیل افزایش ارزش ارز رخ داده است؛ ارزش ارز renminbi چین در مقایسه با دلار در سال 2017 میلادی، تقریبا 7% بالا رفت. با این وجود، روند افزایش تراز بانکی در شرایطی در سال 2018 میلادی ادامه پیدا کرده است که بانک ها بر میزان اعتبارات افزوده اند. مبلغ کل وام های بانکی در نیمه نخست سال 2018 به 9 تریلیون renminbi رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال کذشته، 1 تریلیون renminbi رشد کرده است.از لحاظ منطقه ای، بانک های اروپایی بیشترین جایگاه ها را در فهرست بزرگ ترین بانک های جهان به خود اختصاص دادند. در سال 2018 این رقم به 21 بانک رسید که بانک مرکزی فدرال Mutuel، عضو جدید این رده بندی نسبت به سال 2017 میلادی بود. در مجموع، هشت کشور اروپایی این فهرست را کامل می کنند. هر کدام از کشور های انگلستان و فرانسه پنج جایگاه در این فهرست را به دست آوردند. "JPMorgan Chase" بزرگ ترین بانک آمریکایی در این رتبه بندی است که جایگاه آن از سال گذشته تاکنون تغییر نکرد. کنار Bank of America، Wells Fargo و Citigroup، بانک های سرمایه گذاری سنتی Goldman Sachs و Morgan Stanley نیز جمع شش بانک آمریکایی در فهرست فوق را کامل می کنند. سهم ژاپن در این فهرست چهار بانک است که بزرگ ترین بانک ژاپنی، Mitsubishi UFJ Financial Group، یک پله پایین تر از بانک مرکزی چین ایستاد. در سال 2018 سه بانک استرالیایی در این فهرست حضور دارند که عدد فوق در رده بندی سال گذشته چهار بود؛ بانک ملی استرالیا این امتیاز را از دست داد.


در جدول پنجاه تایی بزرگ ترین بانک های جهان در سال 2018، به ترتیب رتبه، نام شرکت، کشور مربوطه و میزان سرمایه به میلیون دلار ذکر شده و منبع رده بندی گروه اطلاعات مالی Fitch، شرکت Moody’s، ارائه دهنده بهترین راه حل ها برای بازار های جهانی سرمایه و گزارش های شرکت است.


مترجم: مرضیه فروتن

www.gfmag.comامتیاز به این خبر:
دیدگاهها: 0

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود