گزارش

راه‌های جذب و حفظ کارمندان در محل کار

تحقیقات نشان می‌دهند که کارمندان متعهد ۱۷ درصد بیشتر از همتایان خود بهره وری دارند. پیاده سازی اینترانت درون شرکتی، نرخ مشارکت کارمندان در محل کار را به شدت بهبود می‌بخشد. محل‌های کار بسیار شاد و پر تحرک شاهد ۴۱ درصد غیبت کمتر کارمندان نسبت به بقیه شرکت‌ها هستند. در ادامه مشارکت بالای کارمندان به طور کلی بر روی رشد و توسعه کسب و کار شما تاثیر مثبت می‌گذارد.

مشارکت کارکنان مفهومی است که میزان اشتیاق  و تعهد کارمند به کار را نشان می‌دهد. کارکنان متعهد واقعا برای کار خود و عملکرد شرکت ارزش قائلند. این تعهد و اشتیاق بر روی موارد مختلف از جمله سودآوری، درآمد، تجربه مشتری و گردش مالی کارکنان و شرکت تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

مطالعات مختلف نشان می‌دهند که ۹۲ درصد از مدیران کسب و کار به نقش مستقیم کارمندان متعهد در موفقیت کسب و کارشان آگاهند. در این راستا، شرکت‌هایی که برای کارمندانشان ارزش قائلند، متعاقبا از نیروی کار متعهد، پر شور، ماهر و کاردان بهره‌مند خواهند شد.

اکنون بیایید نگاهی به ۱۰ اقدامی بیندازیم که می‌توانید در جهت بهبود میزان مشارکت کارمندان در محل کار خود بردارید:

بهبود کارآیی در محل کار

اگر با فناوری‌های قدیمی و به شیوه‌های ناکارآمد کار می‌کنید، به احتمال زیاد همین موضوع کیقیت کار شما و کارمندانتان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بررسی‌های اخیر ثابت کرده اند که روش‌های ناکارآمد تا ۲۶ درصد از روز کاری یک کارمند را هدر می‌دهند.

به احتمال زیاد راه اندازی یک سیستم اینترانت فرصت ذخیره سازی اسناد مهم شرکتی در جایی امن را به وجود می‌آورد. این امکان به کارمندان اجازه پیدا کردن سریع محتوا را داده و به این ترتیب دیگر نیاز نیست آن‌ها وقت ارزشمند خود را صرف جستجو برای اسناد مهم کنند.

بهبود ارتباطات

ارتباطات جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره همه ما بوده و البته ارتباطات در محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تکیه به تبادل اطلاعات به روش‌های قدیمی و ناکارآمد میان کارمندان می‌تواند به ضرر کسب و کار شما تمام شود در نتیجه بهبود شیوه‌‌های برقراری ارتباط میان نیروی کار یکی از اولین و مهم ترین مواردی است که باید حین مدیریت کسب و کار به آن توجه کرد.

به رسمیت شناختن کارمندان

به رسمیت شناختن کارمندان و شناخت احوالات آن‌ها، کمک زیادی به ایجاد حس ارزشمندی در کارکنان و افزایش بهره وری آن‌ها خواهد کرد.

بیش از ۹۱ درصد از متخصصان منابع انسانی معتقدند که این کار در کنار اعطای پاداش باعث می‌شود تا کارمندان بیش از پیش به شرکت محل کار خود وفادار مانده و به راحتی آن را ترک نکنند. به این ترتیب نه تنها انگیزه آن‌ها افزایش یافته بلکه دیگر کارمندان هم متوجه می‌شوند که با روحیه ای بالا و در نتیجه عملکرد مثبت می‌توانند از چنین پاداش‌های مشابهی بهره‌مند شوند.

در کنار آن، با تبریک سالگرد تولد و دستاورد‌های کاری به تک تک کارمندان می‌توان روحیه و انگیزه را در آن‌ها افزایش داد.

تشویق به تعامل

در شرکت نباید همیشه لزوما در مورد کار بحث کرد. در واقع، برقراری یک سری روابط خارج از مسائل کاری می‌تواند به عنوان راهی موثر در جریان بهبود ارتباط با کارمندان به کمک مدیران کسب و کار آید.

در قالب رویداد‌ها یا دورهمی‌های مختلف کارمندان می‌توانند به علایق مشترک با یکدیگر پی برده و رابطه میان آن‌ها محکم تر از قبل شود.

چه نیاز به به اشتراک گذاری محتوا در سراسر شرکت داشته ، چه صرفا به دنبال مکانی برای صحبت درباره رویداد‌های اجتماعی هستید، هاب‌ها در اینترانت شرکت به کارمندان این اجازه را می‌دهند تا فورا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با همدیگر حرف بزنند.

سرمایه گذاری جهت پاسخ به نیاز‌های کارمندان

عدم سرمایه گذاری و تخصیص بودجه مناسب برای رفع نیاز‌های کارمندان، ممکن است در نهایت منجر به از دست رفتن انگیزه در کارمندان و در نتیجه ناکارآمدی یک نیروی کاری با پتانسیل بالا شود.

با تخصیص بودجه ای مشخص به برآورده ساختن خواسته‌ها و رفع نیاز‌های کارمندان خود، در اصل مستقیما بر روی موفقیت شرکت سرمایه گذاری کرده اید.

با انجام نظرسنجی در شبکه اینترانت شرکت می‌توانید از نیاز‌های کارمندان باخبر شده و در رفع آن‌ها بکوشید. در ادامه مشاهده بازخورد‌ها نیز می‌تواند در این راه به شما کمک کند.

بر روی سلامتی و آسایش کارمندان تمرکز کنید

سلامتی، آسایش و مشارکت کارمندان رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

وقتی که یک سازمان تلاش می‌کند تا بیش از پیش زمینه رفاه و آسایش را برای کارمندان فراهم آورد، برای افراد نیز بسیار آسان تر است تا تمام هم و غم خود را صرف کار کنند.

در این راستا، حفظ یک ارتباط اینترنتی ایده آل میان کارمندان و روسا، بر میزان تعامل افزوده و متعاقبا ضامن سلامت روان پرسنل شرکت خواهد بود.

حس نشان دادن بازخورد را در کارمندان برانگیزید

 حس انجام واکنش در اغلب کارمندان به طور بالقوه وجود دارد. با ایجاد زمینه و فضایی مناسب جهت نشان دادن بازخورد، سطح تعامل در محیط کار نیز افزایش خواهد یافت.

بر اساس مطالعات انجام شده، بیش از ۳۳ درصد از کارکنان مایلند به طور منظم به اقدامات مدیریتی واکنش نشان داده و از سوی مدیران تشویق به انجام این کار شوند.

چنانچه قصد حرکت در این مسیر را دارید، می‌توانید از مدیران میانی بخواهید تا به طور منظم جلساتی را با هدف ارتقاء سطح مشارکت کارمندان برگزار کنند.

بر روی فرهنگ شرکت خود تاکید کنید

آیا می‌دانستید که در صورت وجود یک هدف و فرهنگ مشترک میان همه کارمندان، سطح مشارکت نیز بالا خواهد رفت؟ داشتن یک فرهنگ مشترک در یک سازمان نه تنها باعث ایجاد ثبات در کسب و کار خواهد شد بلکه به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از یک فضای کاری دوستانه نهایت بهره را ببند.

یک فرهنگ سازمانی عالی و تمام عیار فضایی سرگرم کننده و جذاب را ایجاد کرده و در نهایت افزایش میزان بهره وری و رشد روابط مفید و سودمند بین کارمندان را در پی دارد. برخورداری از یک فرهنگ شرکتی شفاف و روشن، ضامن وجود اعتماد بین کادر مدیریتی و کارمندان خواهد بود.

در این راستا، شما می‌توانید تمام اعلامیه‌های شرکت را در صفحه اصلی اینترانت خود با دیگران به اشتراک بگذارید. به این ترتیب کارمندان همواره می‌توانند در مورد بیانیه‌های شرکت نظر داده و همسو با مدیران، فرهنگ سازمانی را ارتقاء دهند.

به فکر ایجاد شرایط کاری انعطاف پذیر باشید

وجود شرایط کاری انعطاف پذیر و در ادامه ارائه یک سری فرصت‌های کاری از راه دور، به نوعی افزایش میزان مشارکت کارمندان را تضمین خواهند کرد.

به این ترتیب، کارمندان می‌توانند بیش از گذشته میان زندگی روزمره و کار خود تعادل برقرار کنند.

چرا به کارمندانتان اجازه نمی‌دهید که برنامه کاری خود را با توجه به مشغله‌های روزمره اشان تنظیم کنند؟ چنین حرکتی به آن‌ها ثابت خواهد کرد که شما برای دغدغه‌های شخصی تیم کاری خود ارزش قائل هستید.

در نهایت با به اشتراک گذاری ساعات جلسات، قرار‌های ملاقات و رویداد‌های مهم سازمانی و شخصی در قالب یک شبکه اینترانت درون شرکتی با دیگر کارمندان، می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید تا با توجه به تقویم شرکت، هر یک به تنهایی برای کار‌های خود برنامه ریزی کنند.

www.oak.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا